O Paríži

Paríž

 

Hlavné mesto Francúzska s rozlohou 105,4 km² je zároveň aj samostatným francúzskym departementom (okresom), teda département de Paris. Mottom tohto mesta je latinský výrok „Fluctuat nec mergitur“, v preklade „Zmietaná vo vlnách, no nepotopí sa“. Výrok je napísaný aj na mestskom erbe a pochádza ešte z rímskych čias lodníkov na Seine. Seina je najznámejšia rieka pretekajúca metropolou Francúzov. Paríž spolu so svojimi predmestiami a satelitnými mestami vytvára druhú najzaľudnenejšiu aglomeráciu hneď po Londýne. V návštevnosti ho však predbehol.

 

Zhrnúť jeho históriu, to by chcelo samostatnú stránku. Ako prví ho osídlili Galovia, neskôr Rimania. Vplyvy kultúr, ktoré sa v Paríži vystriedali, zmenili nielen tvár mesta, ale zároveň v ňom uchovali akúsi prehliadku architektonických skvostov. Galské pamiatky strieda gotika, gotiku moderná architektúra. Toto mesto má spolu s Rímom najväčší počet historických pamiatok, konkrétne 4000. Sami musíte uznať, že je to skutočne honosné číslo.

 

Paríž má približne 2,2 miliónov obyvateľov. Žijú v jeho štvrtiach, z ktorých každá má nejakú svoju dominantu alebo zaujímavosť.

 

Île de la Cité a Île Saint-Louis sú najstaršie osídlené miesta. Práve tu bola vytvorená prvá galská osada, ktorá sa stala základom pre neskoršie centrum mesta. V štvrti sa nachádzajú slávne pamiatky ako katedrála Notre-Dame, či gotická kaplnka Sainte-Chapelle.

 

Marais bola pôvodne štvrťou plnou močiarov. Stála v nej slávna pevnosť a väznica Bastilla. Určite si ju pamätáte zo stránok dejepisu.

 

Štvrť Beaubourg a Les Halles má tiež svoju dominantu. Je ňou avantgardná stavba Pompidouovho centra.

 

Tuileries je štvrť medzi Place de la Concorde (v preklade Námestím svornosti) a Louvrom. Dnes by sme tu našli špičkové francúzske hotely a obchody.

 

Opéra. Pomenovaná je podľa divadla Opéra National de Paris. Okrem Parížskej národnej opery tu stojí i kostol St. Madeleine.

 

Champs-Élysées dostala meno podľa ulice Avenue des Champs-Élysées. Vidieť tu môžete Víťazný oblúk, ale i sídlo francúzskeho prezidenta.

 

Montmartre – ak ste zašli sem, určite si odfotíte známy podnik Moulin Rouge. Táto štvrť ožíva najmä v noci. Pre milovníkov pamiatok je tu bazilika Sacré-Coeur, alebo cintorín Montmartre.

 

Invalides je štvrť, kde stojí najslávnejšia veža sveta, Eiffelova veža. Štvrť dostala meno podľa Invalidovne, bývalej vojenskej nemocnice, ktorá dnes slúži ako múzeum a našli by ste v nej aj hrobku Napoleona Bonaparteho.

 

Quartier Latin je v preklade Latinská štvrť. Tu stojí slávna univerzita Sorbonna a rovnako slávne lýceá. V tejto časti sa okrem prechádzania aj študuje.

 

Saint-Germain-des-Prés bola kedy predmestím francúzskej metropoly. Až po druhej svetovej vojne sa stala centrom, akým ho vidíme dnes – centrom intelektuálov, kaviarní a barov.

 

Luxembourg je pomerne pokojnou štvrťou Paríža. Luxemburské záhrady, Luxemburský palác alebo kostol St. Sulpicia sa nachádzajú práve tu.

 

Montparnasse je známy svojimi katakombami a cintorínom. Táto štvrť bola do druhej svetovej vojny centrom umelcov a literátov.

 

 

Paríž a luxus

Aby vás Paríž presvedčil o tom, že ho musíte skutočne vidieť, tu sú čísla pre zaujímavosť. Mesto vám ponúka k videniu až 197 divadiel, 136 múzeí, 91 koncertných sál, 110 kín a 73 pamätníkov. Ešte stále váhate nad hľadaním letenky do Paríža? Nelákajú vás pamiatky – nevadí. Skúste mesto vnímať ako centrum módy a luxusu. Už v roku 1945 sa tu nachádzalo cez 106 módnych podnikov a vďaka nim vzniklo slávne označenie „haute cuture“. Táto móda sa vyznačovala šitím na mieru, drahými kvalitnými látkami a množstvom detailov. Z Paríža si odnesiete v kufri určite i nejaký ten módny doplnok. Keď nie šaty, aspoň slávny parfum Chanel N° 5.

 

TOPlist TOPlist